Logo
Rajd Rzeszowski

RSMP: Rajd Rzeszowski dla Griazina i Grzyba

Nikołaj Griazin zdominował Rajd Rzeszowski. Zwycięzcą wśród kierowców zaliczanych do Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski (RSMP) jest jednak Grzegorz Grzyb.

Rajd Rzeszowski Nikołaj Griazin

O ile impreza na Podkarpaciu już nie była rundą Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC), o tyle Griazin wystartował w niej, by przygotować się do Rajdu Barum. Zaledwie 20-letni Rosjanin, jeżdżący na łotewskiej licencji, okazał się wyraźnie lepszy od polskiej czołówki. Wygrał swoją Skodą Fabią R5 aż 8 z 11 asfaltowych odcinków specjalnych (w tym Power Stage) - i na mecie pokonał o prawie półtorej minuty jadącego takim samym samochodem Grzyba. Tyle tylko, że nie startował w RSMP, a jedynie w klasyfikacji Rajdowego Pucharu Europy.

Tym samym to Grzyb triumfował w RSMP. Mistrz Polski z 2016 roku zwyciężył pewnie. Choć na szóstym oesie stracił hamulec ręczny i trzykrotnie cofał, wyprzedził o ponad dwie minuty najbliższego rywala z krajowego podwórka - lidera tabeli łącznej sezonu Jakuba Brzezińskiego (Skoda Fabia R5).
Grzegorz Grzyb Rajd Rzeszowski
Brzeziński może powalczyłby z Grzybem, gdyby po piątku nie dostał 2-minutowej kary za nieprawidłowy wjazd do zamkniętego parku maszyn. Był to błąd, który popełnił odwożący auto mechanik jego zespołu.

Decyzja sędziów zepchnęła popularnego "Colina" o pięć miejsc, na dziewiątą pozycję. Jednak podczas deszczowej soboty pokazał siłę i odrobił straty z nawiązką. Atakując awansował o sześć lokat, a po drodze zapisał na swoje konto dwa oesy.

Dzisiejsza jazda Brzezińskiego miała wielkie znaczenie dla losów walki o tytuł, jako że Rajd Rzeszowski to podwójnie punktowana runda. Przewaga 32-latka w klasyfikacji generalnej Mistrzostw zmalała, ale tylko o 6 punktów, z 48 do 42 oczek.

Głównym rywalem Kuby w generalce jest z powrotem Grzyb.

Brzezińskiemu pomogły kłopoty konkurentów, w tym wielki pech aktualnego wicemistrza Polski i poprzedniego wicelidera punktacji Tomasza Kasperczyka (Ford Fiesta R5). Po pierwszym dniu to on był trzeci, ale dzisiaj odpadł z rajdu. Najpierw miał problemy ze skrzynią biegów, następnie wypadł z drogi na siódmym oesie. Nie mógł kontynuować rywalizacji przez uszkodzenie układu chłodzenia.

Czwarte miejsce zajął Dariusz Poloński (Ford Fiesta R5). Został wyprzedzony przez Brzezińskiego na ostatnim odcinku, ale i tak może mieć powody do zadowolenia. Po raz pierwszy w karierze zdobył podium w RSMP.

Na piątej pozycji uplasował się Mikołaj Marczyk. Kierowca SKODA Polska Motorsport wygrał jedną próbę - piątkowy superoes na ulicach Rzeszowa.

Szósty był zwycięzca grupy Open N: zaliczający pierwszy start w RSMP od dwóch lat mistrz z sezonu 2014 Wojciech Chuchała. Kierowca Subaru Imprezy STi N15 pokonał dwóch rywali w samochodach R5 - Zbigniewa Gabrysia (Ford Fiesta R5) oraz Łukasza Byśkiniewicza (Hyundai i20 R5).

Gabryś dostał minutową karę, a ponadto stracił blisko dwie minuty na szóstym oesie, ponieważ zaryzykował jazdę na slickach. 46-latek ukończył zmagania na 7. miejscu.

Byśkiniewiczowi przypadła 9. pozycja. Wyprzedził go jeszcze kolega Chuchały z Subaru Poland Rally Team - Marcin Słobodzian.

Czołową dziesiątkę uzupełnił Łukasz Kotarba (Mitsubishi Lancer Evo IX R4).

Wśród kierowców dysponujących samochodami z napędem na jedną oś wygrał Kacper Wróblewski (Peugeot 208 R2), jedenasty ogólnie.

Dopiero dwunasty był startujący Abartem 124 Rally RGT włosko-rumuński zawodnik Simone Tempestini. Były mistrz JWRC i WRC-3 na trzecim oesie złapał kapcia.

Obok Kasperczyka mety nie osiągnął również mistrz Polski z 2015 roku Łukasz Habaj (Ford Fiesta R5). 43-latek prowadził w klasyfikacji RSMP po pierwszym oesie, ale na drugim w jego samochodzie urwała się półoś. W efekcie stracił ponad dwie i pół minuty. Nie mając szans na dobry wynik, potem wycofał się z rajdu. Jako powód podano awarię wspomagania kierownicy.
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski - sezon 2018 - Rajd Rzeszowski - klasyfikacja końcowa po 11 odcinkach specjalnych (TOP 10)