Logo
FIA sprzeciwia się dłuższym oesom w WRC

FIA sprzeciwia się dłuższym oesom w WRC

Dyrektor rajdowy Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) - Jarmo Mahonen naciska Rajdowe Mistrzostwa Świata (WRC), aby postawiły na krótsze odcinki specjalne.

FIA sprzeciwia się dłuższym oesom w WRC FIA sprzeciwia się dłuższym oesom w WRC

Fin sprzeciwia się kilkudziesięciokilometrowym oesom, jak i długim przerwom między zjazdami do parku serwisowego.

Według Mahonena wszystkie rajdy potrzebują podobnej formuły, opartej na 10-kilometrowych próbach.

„Przykro mi to mówić, ale jak długo powinniśmy pozwalać, aby w Wielkiej Brytanii to organizator dyktował format rajdu?"
- cytuje Mahonena portal Motorsport.com. „W Walii mieliśmy dzień liczący 140 kilometrów, pozbawiony serwisu".

„W pełni rozumiem stojący za tym powód, Walia daje pieniądze, ale koniec końców co powinniśmy robić, po prostu to akceptować? Daliśmy swobodę organizatorom, aby pokazali swoje mocne strony i robili rajdy po swojemu, ale muszę powiedzieć, że ponieśliśmy porażkę. W jednych przypadkach taka strategia działa, w innych nie".
FIA sprzeciwia się dłuższym oesom w WRC FIA sprzeciwia się dłuższym oesom w WRC
„Potrzeba standaryzacji rajdów".
- stwierdził.

„Moje osobiste zdanie jest takie, że potrzeba 10-kilometrowych oesów. Wówczas masz wiele odcinków, generujących dużo wiadomości dla mediów społecznościowych".

„Pamiętasz, że w zeszłym roku rozmawialiśmy o 80-kilometrowym oesie w Meksyku. Co się na nim wydarzyło? Nic - i ludzie przestali go śledzić, bo byli znudzeni".
FIA sprzeciwia się dłuższym oesom w WRC FIA sprzeciwia się dłuższym oesom w WRC
„Mamy argumenty za i przeciw. Nadal są osoby uważające, że potrzebujemy oesów liczących 600 mil. Ja mówię, że rajdy ewoluowały i nie ma powrotu do przeszłości".

„Rajdy takie jakie znamy już nie istnieją. Teraz mamy ściganie się na szutrze. Jeśli stracisz 10 sekund na pierwszym odcinku, jest po tobie. Czasy, gdy planowałeś zaatakować dopiero drugiego dnia rajdu, już nie istnieją. Te samochody nie są stworzone do długich przejazdów".
FIA sprzeciwia się dłuższym oesom w WRC FIA sprzeciwia się dłuższym oesom w WRC
Zdaniem Mahonena rundy WRC mają także za długie dojazdówki między oesami.

„Odcinki specjalne powinny stanowić 25 procent rajdu, podczas gdy niekiedy oesy to mniej niż 20 procent całej trasy, albo prawie mniej. Jest tak w Wielkiej Brytanii i Szwecji. To już wycieczka turystyczna, nie rajd".
- dodał.

2017-12-04 - G. Filiks

4

Komentarze do:
FIA sprzeciwia się dłuższym oesom w WRC

xsawierr 2017-12-04 19:18

Ma gość 100% racji mniej krótszych odcinków,częstszy serwis to walka na ułamki sekund i fan. Skrócenie dojazdówek to ułatwienie również dla kibiców. Rajdy WRC to sprinty nie maratony!!!!!! Jarmo BRAWO!!!!

xsawierr 2017-12-04 19:19

Sorki za błąd więcej krótszych odcinków

Adrza1 2017-12-05 16:39

mylicie się, nie ma racji, po co limitować długość odcinków? limitować powinni ilość ale nie długość, np: od 6 do 12 na dzień długość nie ma nic do rzeczy. Chce by wrc dostarczało więcej wiadomości? trzeba zmienić system punktacji, np. każdy odcinek oddzielnie, jeśli ma 30km i więcej dodać oddzielne punkty za połowę odcinka, punktować dzień, a na końcu punktować za ukończenie rajdu, dodać mini pętlę przy serwisie

xsawierr 2017-12-05 18:28

To jest królewska kategoria więc punktacja musi być jak w F 1 - 25pkt 18pkt 15pkt itd. Odcinki krótsze,częstszy serwis i punkty tylko ma mecie całego rajdu , a nie etapu. Wtedy będą bardziej cisnąć. Rally 2 jako powrót powinno być jak najbardziej. Do tego przydał by się porządek z kolejnością startową bo pierwsza trójka na szutrach ma pod górkę